Nawozy naturalne i ekologiczne

Nawozy naturalne i ekologiczne

Data dodania:
Kategoria: Dom i ogród
Ocena
0.00

Wiele osób sięga po gotowe nawozy, ponieważ producenci z każdej strony informują o ich korzyściach i niesamowitych możliwościach. Oprócz tego wiadomo, jakim uproszczeniem jest stosowanie tego typu nawozów. Wystarczy zamówić je hurtowo bądź wybrać się do sklepu. Do wyboru mamy wiele rodzajów, a każdy ma inaczej wpływać na glebę oraz nasze plony.

Niemniej jednak z drugiej strony, biorąc pod uwagę obecne trendy ekologiczne, warto zastanowić się, czy moglibyśmy spróbować wykonać nawóz własnymi siłami. Przygotowanie takiego preparatu na pewno będzie wymagało od nas dużo wkładu. Czy przyniesie dodatkowo określone korzyści? Nawożenie roślin jest niezbędne, ponieważ bez tego zabiegu wiele plonów po prostu by nie wyrosło, a rośliny ozdobne nie byłyby tak zachwycające.

Sprawdzone typy nawozów naturalnych

Wyróżniamy parę sprawdzonych typów nawozów organicznych, a wśród nich są:

  • Kompost – jeśli mamy na działce kompostownik, to można rzec, że większość pracy jest już za nami. Przysłużą się nam tutaj rozmaite resztki organiczne, które wyrzucamy do przygotowanej skrzyni. Składujemy tutaj wszelkie skórki po owocach, szczątki warzyw, obierki, skorupy jajek, chwasty oraz pozostałości po pieleniu grządek. Po paru tygodniach zbierania wzruszamy szpadlem wierzchnią warstwę, ażeby pomieszać materiał.
  • Obornik – pochodzi od odchodów zwierząt, jest niezwykle dobrym i wartościowym nawozem. Najczęściej rozprowadza się go po powierzchni gruntu i przekopuje, aby wniknął w glebę.
  • Popiół – produkt otrzymywany po spaleniu drewna. Świetny pod uprawy.
  • Gnojówka roślinna – powstaje w wyniku fermentacji roślin, na ogół stosuje się do jej produkcji pokrzywę. Pokrzywę umieszczamy w beczce i zalewamy wodą w stosunku 10/1 – 10 l wody na 1 kg pokrzywy. Po upływie kilku tygodni możemy podlewać rośliny tym nawozem.
  • Kora – iglasta sosnowa, o różnym stopniu rozdrobnienia.
  • Torf – rozróżniamy torf kwaśny dla roślin o PH < 4.5 oraz torf odkwaszony dla pozostałych.
  • Słoma – świetny materiał do nawożenia i ściółkowania.

Zalety zastosowania nawozów organicznych w praktyce

Dzięki stosowaniu nawozów uzupełniamy grunt w istotne składniki pokarmowe i cenną próchnicę. Cenne elementy przenikają w podłoże w dużo wolniejszym tempie aniżeli gotowe nawozy, mozolniej rozkładają się w glebie, dzięki czemu rośliny nie są narażone na zagrażające im substancje. Są w pełni przyjazne dla naszego środowiska, pochodzą przecież z naturalnych źródeł.

Zdecydowanie więcej nawozów naturalnych przeznacza się pod uprawy warzyw oraz owoców, które są bardziej odporne na nawet mocny kompost czy obornik. Inaczej to wygląda w przypadku roślin ozdobnych, jakie z kolei mogą cierpieć na przenawożenie, więc  potrzeba obserwacji i wyczucia, aby poznać zapotrzebowanie konkretnych roślin. Nawozy ekologiczne polepszają całą strukturę gleby, zawierają mnóstwo cennych mikroelementów, których nie wynajdziemy w nawozach sztucznych.

Zasady stosowania nawozów naturalnych 

Jak nadmieniono wyżej, nawożenie roślin drogą naturalną nie jest wcale tak proste, jak mogłoby się wydawać. Każda roślina ma inne zapotrzebowanie na stanowisko, na którym rośnie i wymaga innej ilości składników pokarmowych z podłoża. To my więc musimy przypilnować, aby każda dostała tyle pokarmu, ile wymaga, ponieważ nadmiar nawozu może przyczynić się do obumarcia rośliny. Powiązane jest to z nadmiarem azotu, jaki powoduje, że roślina obfituje we wzrost części zielonych, a niekoniecznie w plony.

Najczęściej popełniane błędy to między innymi zbyt późne nawożenie roślin. Najlepszy czas na zrobienie tej czynności to lipiec, ponieważ rośliny mają więcej czasu do zimnych dni. Warto także wiedzieć, że równomierne rozkładanie nawozu to istotna kwestia. Jeśli nałożymy go zbyt wiele w jednym miejscu, roślina może zostać zgnieciona, a podłoże zostanie zbyt zasolone, co przyczyni się do braku odpowiedniego pobierania wody z ziemi.

Autor artykułu
Rudolf Nowicki
Oceń artykuł
Tagi artykułu
nawozy nawozy organiczne obornik popiół gnojówka roślinna kora torf słoma kompost
Komentarze artykułu
2
Włodzimir Adamski

Nawozy ekologiczne, naturalne to jest to. Jednakże czasami sięgam po chemię.

0 0
Włodzimir Adamski

W swoim ogrodzie używam tylko naturalnych nawozów, które w żaden sposób nie szkodzą środowisku.

0 0
Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Nawozy naturalne i ekologiczne
  • Data dodania:
  • 0.00
  • 2
Artykuły z tej kategorii
Wiele osób sięga po gotowe nawozy, ponieważ producenci z każdej strony informują o ich korzyściach i niesamowitych możliwościach. Oprócz tego wiadomo, jakim uproszczeniem jest stosowanie tego typu nawozów. Wystarczy zamówić je hurtowo bądź wybrać się do sklepu. Do wyboru mamy wiele rodzajów, a każdy ma inaczej wpływać na glebę oraz nasze plony.Niemniej jednak z drugiej strony, biorąc pod uwagę obecne trendy ekologiczne, warto zastanowić się, czy moglibyśmy spróbować wykonać nawóz własnymi siłami. Przygotowanie takiego preparatu na pewno będzie wymagało od nas dużo wkładu. Czy przyniesie dodatkowo określone korzyści? Nawożenie roślin jest niezbędne, ponieważ bez tego zabiegu wiele plonów po prostu by nie wyrosło, a rośliny ozdobne nie byłyby tak zachwycające.Sprawdzone typy nawozów naturalnychWyróżniamy parę sprawdzonych typów nawozów organicznych, a wśród nich są: Kompost – jeśli mamy na działce kompostownik, to można rzec, ...