Na co należy zwrócić uwagę, kiedy nabywamy dom?

Na co należy zwrócić uwagę, kiedy nabywamy dom?

Data dodania:
Kategoria: Nieruchomości
Ocena
0.00

Zakup domu jest bardzo wymagający i czasochłonny. Nierzadko trzeba wziąć na ten cel kredyt hipoteczny, który nie dosyć, że wymaga dużej inwestycji czasu i pieniędzy, to jeszcze spłacasz go przez większość swojego życia. Dlatego też do zakupu domu trzeba podejść z głową i bardzo starannie podejmować decyzję, tak, aby później nie żałować. Poniżej przedstawiamy kilka istotnych kwestii w tym wątku! Zapraszamy.

Jaki jest status prawny domu, który chcemy kupić?

Podstawowa i bardzo ważna rzecz – zawsze sprawdzaj stan prawny nieruchomości! Dzięki temu nabędziesz pełne przekonanie, że dom sprzedawany jest legalnie oraz np. nie zostanie ukryta współwłasność kogoś z rodziny sprzedającego. Jeżeli cokolwiek wyda Ci się podejrzane, to skonsultuj to z zawodowcami. Możesz też skorzystać z usług polecanego oraz sprawdzonego biura nieruchomości, wobec tego transakcja będzie o wiele bezpieczniejsza.

Sprawdź usytuowanie domu, czyli pobliską infrastrukturę!

W większości przypadków kupuje się jeden dom w ciągu całego życia, dlatego potrzebne jest dokładne zastanowienie się nad wyborem i wybieganie trochę w przyszłość. Dlaczego? O ile dom ma nam służyć przez resztę życia, powinno się przemyśleć jego lokalizację, czy zawsze będzie dla nas dogodna, jak również zastanowić się, czy dom będzie dla nas praktyczny na starość. Jeśli przewidujesz powiększyć rodzinę, to także trzeba mieć na uwadze przy planowaniu rozmieszczenia pomieszczeń. Z myślą o dzieciach, możesz także sprawdzić różne opcje dojazdu do większego miasta lub rozlokowanie sklepów i punktów usługowych. Pamiętaj, że atrakcyjna cena domu najczęściej jest powiązana z jakimiś niedogodnościami, np. w okolicy przewidywana jest budowa drogi szybkiego ruchu, co automatycznie będzie wiązało się z większym hałasem. Zwróć dodatkowo uwagę, w jakiej odległości znajduje się market spożywczy, albowiem dla niektórych kilkudziesięciominutowa eskapada po zakupy może być sporym problemem. W dzisiejszych czasach obecność chociażby małego sklepu spożywczego w danej miejscowości jest kluczowa, ale jeśli nie wyobrażasz sobie poranka bez świeżych bułek – warto się upewnić w tej kwestii.

Sprawdź stan techniczny domu!

Dogłębnie obejrzyj, w jakim stanie jest posiadłość. Czy w domu nie ma grzyba na ścianie? Czy wszystkie instalacje funkcjonują? Czy na dachu nie brakuje dachówek? Naturalnie z wieloma wadami i kłopotami możesz sobie poradzić, a dom przygotować zgodnie ze swoim gustem, niemniej jednak wszelkie stwierdzone wady są też przesłanką do negocjacji ceny. Możesz też na wejściu przewidzieć dodatkowe koszty, które przyjdzie Ci pokryć, aby zamieszkanie w domu było możliwe.

Istotni są otaczający nas sąsiedzi!

Dużo osób pewnie nie weźmie tego pod uwagę, ale powinno się przejść w okolicy przez jakiś czas. Poznaj sąsiadów i sprawdź, czy w pobliżu nie będziesz mieć towarzystwa, które będzie ciężkie do zaaprobowania. Spory sąsiedzkie są niestety niezwykle częste. Jeśli spostrzeżesz, że coś Cię może niepokoić już na samym początku, to może należałoby rozważyć niemniej jednak rezygnację z zakupu domu w tej okolicy. Na przykład ciągłe wzywanie policji za zakłócanie ciszy nie będzie dla nikogo przyjemne, a cała sprawa może się nawet skończyć w sądzie. Ponadto mieszkanie obok osób, których się nie lubi, stanie się istną katorgą po pewnym czasie.

Umowa zakupu domu wraz z wyposażeniem przede wszystkim na piśmie!

Kiedy już wybierzecie z rodziną swój dom, to nie pozostaje nic innego, jak zacząć finalizować zakup. Jeżeli umawiacie się z obecnym właścicielem na zostawienie jakichkolwiek sprzętów lub mebli w domu, to warto spisać umowę, która obejmuje wszystkie ustalenia. Jest wiele przypadków, gdzie umowa została ustalona ustnie, finalnie sprzedawcy zmienili zdanie. I przed tym się zabezpieczcie!

Autor artykułu
Ignacy Zalewski
Oceń artykuł
Tagi artykułu
zakup domu zakup nieruchomości status prawny nieruchomości umowa kupna nieruchomości
Komentarze artykułu
0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Artykuły z tej kategorii

Brak artykułów