Jak właściwie prać pieluszki wielorazowe?

Jak właściwie prać pieluszki wielorazowe?

Data dodania:
Kategoria: Rodzina i dzieci
Ocena
0.00

Warto zainwestować w wielorazowe pieluchy, nawet jeśli pojawiają się wątpliwości. Jednorazowe pieluszki są wygodne, ponieważ możemy od razu je wyrzucić, jednak są one nieekologiczne i często powodują alergię u dziecka. Dobrą alternatywą są więc te wielokrotnego użytku, choć często pojawia się problem z brakiem umiejętności dbania o nie. Jak powinno się poprawnie prać takie pieluszki?

Co zrobić z pieluszkami zanim trafią do pralki? 

Należy zacząć od momentu, w którym zmieniamy zabrudzoną pieluszkę z pupy niemowlaka. Otulacze, o ile nie są brudne lub nie mają woni moczu, można przeznaczyć do wysuszenia i powtórnie użyć przy późniejszej zmianie pieluch. Dotyczy to również do otulaczy z funkcją SIO, czyli snap-in-one. Kieszonki, wkłady, zawartość otulaczy oraz pieluszki AIO, czyli all-in-one przeznaczone są do prania.

W oczekiwaniu na wrzucenie ich do pralki można je przechowywać w worku PUL lub w pojemniku z zamknięciem, o ile nie jest dokładnie zamykane. Kupki mleczne rozmywają się w wodzie, dlatego nie ma potrzeby płukania ich pod wodą przed praniem, ale oczywiście nic się nie stanie jeśli tak zrobimy. W przypadku kupek starszych dzieci niezbędne jest zmycie jej z pieluszki. Ułatwią to specjalne papierki umieszczane w pieluszce, ale często wystarczający będzie strumień zimnej wody. Wiele rodzin posługuje się obecnością bidetki, czyli małej słuchawki umieszczonej przy bidecie, żeby sprawnie zmyć zawartość pieluszki.

Odpowiednie pranie PULu, wkładów, tetry i formowanek

W kwestii wszystkich wkładów i innych chłonących elementów oraz pieluszek z materiałem PUL, sprawa wydaje się być stosunkowo intuicyjna, należy tylko kierować kilkoma zasadami. Jeśli producent nie zasygnalizował inaczej, powinieneś na początku porządnie wyczyścić pieluszki bez żadnych środków czyszczących. To da możliwość na pozbycie się moczu zalegającego w pieluszkach. Ten początkowy etap prania można wybrać jako oddzielny program pranie z wirowaniem, lub jako pranie wstępne, ale musisz mieć pewność, że po zakończeniu prania woda zostanie usunięta.

Następnie czas na właściwe pranie: musi być stosunkowo długie i odbywać się w ciepłej temperaturze wody: 40°C z koniecznym dodatkiem odkażacza lub 60°C, bez potrzeby zastosowania odkażacza (np. proszku Nappy Fresh). Stosujemy tylko proszek do białego z niewysoką, poniżej 5%, obecnością środku czyszczącego, z kolei z wybielaczami optycznymi na bazie tlenu.

Po co wykorzystywać odkażacz?

Higiena to podstawa, stąd pieluszki wielokrotnego użytku muszą być prane starannie, z możliwym odkażeniem różnorakich drobnoustrojów. Temperatura 60° zachowana przez kilkadziesiąt minut będzie odpowiednia, żeby pozbyć się niebezpiecznych bakterii.

W kwestii niższych temperatur niezbędne jest zastosowanie specjalistycznych, ekologicznych i delikatnych proszków odkażających. Ich indywidualny koszt nie jest duży, i dla pewności można je też dodawać do prania w wysokiej temperaturze. Po zakończonym programie prania należy wywiesić pieluszki, osuszyć, i już można ponownie je wykorzystać. PUL jest podatny na wysokie temperatury, stąd nie powinno się go wystawiać na działanie promieni słonecznych i wieszać blisko grzejnika.

Wełna potrzebuje innego traktowania w trakcie prania 

Naturalny materiał, który gwarantuje osłonę nieprzemakalną i który oddycha – wełna ma mnóstwo zalet. Potrzebuje ona specjalnego podejścia i w większości przypadków nie nadaje się do prania w pralce, bo pojawia się ryzyko skołtunienia się otulaczy, gatek lub longów. Pocieszające jest to, że wełnę pierzemy sporadycznie.

Regularnie lanolinowana pieluszka ma warstwę, która chroni ją przed przemoknięciem. Lanolina rozkłada mocz na elementy, dzięki czemu pranie po każdym użyciu nie jest konieczne. Warto po prostu przewietrzyć taki materiał. Jeśli zamierzamy wyprać wełnianą pieluchę, musimy zrobić to ręcznie. Po wypraniu unikaj ciepłych temperatur, wyciskania oraz wykręcania pieluszki.

Autor artykułu
Alicja Górecka
Oceń artykuł
Tagi artykułu
pieluchy wielorazowe pieluchy jednorazowe pieluchy AIO pieluszki z materiałem PUL pieluszki tetrowe
Komentarze artykułu
0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Jak właściwie prać pieluszki wielorazowe?
  • Data dodania:
  • 0.00
  • 0
Artykuły z tej kategorii

Brak artykułów

Warto zainwestować w wielorazowe pieluchy, nawet jeśli pojawiają się wątpliwości. Jednorazowe pieluszki są wygodne, ponieważ możemy od razu je wyrzucić, jednak są one nieekologiczne i często powodują alergię u dziecka. Dobrą alternatywą są więc te wielokrotnego użytku, choć często pojawia się problem z brakiem umiejętności dbania o nie. Jak powinno się poprawnie prać takie pieluszki?Co zrobić z pieluszkami zanim trafią do pralki? Należy zacząć od momentu, w którym zmieniamy zabrudzoną pieluszkę z pupy niemowlaka. Otulacze, o ile nie są brudne lub nie mają woni moczu, można przeznaczyć do wysuszenia i powtórnie użyć przy późniejszej zmianie pieluch. Dotyczy to również do otulaczy z funkcją SIO, czyli snap-in-one. Kieszonki, wkłady, zawartość otulaczy oraz pieluszki AIO, czyli all-in-one przeznaczone są do prania.W oczekiwaniu na wrzucenie ich do pralki można je przechowywać w worku PUL lub w pojemniku z zamknięciem, o ile nie jes...