Jak zapamiętać lekturę szkolną?

Jak zapamiętać lekturę szkolną?

Data dodania:
Kategoria: Kultura i sztuka
Ocena
0.00

Dzieci szkolne są niechętne do czytania obowiązkowych lektur w szkole. Pomimo że książki zawierają mnóstwo cennych informacji na temat życia i świata, to uciążliwy język napisanych treści nie sprzyja dobremu nastawieniu do czytania. Wielokrotnie przymus czytania lektur jest spowodowany sprawdzianami i pytaniem ustnym z posiadanej wiedzy. Zobacz, co możesz zrobić, aby czytanie lektury było przyjemniejsze i dobrze się je zapamiętywało!

Zatroszcz się o ciszę na czas czytania lektury szkolnej!

Do czytania nie podchodź z założeniem, że im szybciej, tym lepiej. Spowoduje to, że zapamiętasz mniej drobiazgów i będziesz musiał studiować poszczególne rozdziały raz jeszcze, a w najgorszym wypadku całą lekturę od nowa. Najlepiej zacząć ze stosownym zapasem czasu. Można już w wakacje, czy to ferie zimowe sporządzić sobie plan, którego mniej więcej chcemy się trzymać. Zapisać sobie, ile dni nam zostało, ile książek jest w materiale i jak dużo stron możemy czytać w ciągu jednego dnia.

W tym momencie mało kto rozstaje się z telefonem na dłużej niż 30 minut, natomiast w czytaniu lektur jest to istotne. Jeśli chcemy mieć jak najlepsze efekty i nie wracać do tych samych wersów kilkukrotnie, musimy zostawić telefon i rzeczy, które nas rozpraszają na bok. Pomoże nam to podnieść uwagę na czytaniu i tym samym zaoszczędzimy dużo czasu. Jednakowo jest z domownikami. Nie każdy rodzic rozumie, że dziecko nie może w danym momencie pomóc w ogrodzie lub w kuchni. Jeżeli tego typu sytuacja się powtarza, wskazane jest zawsze przed czytaniem ogłosić członkom rodziny, że w tym momencie jesteśmy zajęci i jesteśmy zmuszeni odłożyć obowiązki domowe na późniejszą porę.

Dowiedz się więcej na temat autora książki!

Po każdym rozdziale możesz popatrzeć do opracowań lektur z wyjaśnionymi głównymi definicjami, w których sprawdzisz, czy wszystko poprawnie zrozumiałeś. Gdy mamy więcej czasu, możemy przejrzeć biografię autora, jak również materiały o czasach, w których żył i pisał.

Wielu pisarzy umieszcza w swoich opracowaniach sytuacje oraz emocje z nimi związane, które sami przeżyli. Tym samym zapoznanie się, chociaż z krótką notatką o ich życiu może posłużyć nam jako następne ułatwienie w zrozumieniu czytanego tekstu. Wskazane jest dowiedzieć się, czy nakręcono jakieś filmy na podstawie książek, co także poniekąd może posłużyć za streszczenie i ułatwi kojarzenie postaci i miejsc akcji. Do ekranizacji zanotuj swoje uwagi oraz elementy, które zostały zignorowane bądź zmienione.

Zadbaj o notatki, które utrwalą Twoją wiedzę z lektur szkolnych!

Zakup zeszyt, który miej zawsze pod ręką, kiedy masz zamiar brać się za czytanie lektury. Będziesz mógł w nim zapisywać istotne informacje jak imiona poszczególnych osób, miejsca akcji bądź swoje przemyślenia. Być może przedłuży to twoje zmagania z książką, ale z całą pewnością utrwali przeczytane wiadomości oraz uwierz mi, warto! Po zeszyt będziesz mógł zawsze sięgnąć, jak coś ci umknie.

Co zrobić, aby dziecku czytało się lekturę szkolną łatwiej?

Podstawowe jest nastawienie dziecka do czytania lektur szkolnych. Ty, jako rodzic możesz również zadbać o nastawienie dziecka poprzez zachęcanie go do patrzenia na treść, jak na wyzwanie bądź wspaniałe przygody i interesujących ludzi! To z pewnością przyciągnie jego uwagę i zachęci, chociażby z ciekawości do czytania. Możesz również podsunąć pomysł odnoszący się do życia osób w innym wieku — jak żyli? Czego doświadczali? Jakie były ich losy?

Autor artykułu
Zbyszko Ziółkowski
Oceń artykuł
Tagi artykułu
lektury szkolne streszczenia lektur
Komentarze artykułu
0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Jak zapamiętać lekturę szkolną?
  • Data dodania:
  • 0.00
  • 0
Artykuły z tej kategorii

Brak artykułów