Sprawdź, czym zajmuje się wulkanizator?

Sprawdź, czym zajmuje się wulkanizator?

Data dodania:
Kategoria: Motoryzacja
Ocena
3.00

Praca wulkanizatora kojarzy się z wymianą opon dwa razy w roku, w sezonie letnim, jak i zimowym. Tylko, czy to wszystko, co robi wulkanizator w swojej pracy? Otóż nie! Wykonuje on o wiele więcej rzeczy, aniżeli nam się zdaje. Jego obowiązkiem jest serwisowanie opon. Co to znaczy? W dzisiejszym artykule przybliżamy specyfikę pracy wulkanizatora, czym się on zajmuje i czy się opłaca? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem!

Wulkanizator – kim jest?

Zawód wulkanizatora można scharakteryzować jako specjalistę od reperacji opon w pojazdach. Profesja ta jest fachem rzemieślniczym. Nie wymaga ukończenia uczelni wyższej. Adepci tego fachu uczą się pracy np. przez kursy. Wśród reprezentantów tego fachu największą grupę tworzą absolwenci szkół samochodowych.

Do rozpoczęcia pracy, oprócz dokumentów, które potwierdzają ukończenie kursu, kandydat mieć musi również siłę oraz wytrzymałość fizyczną, jak również zdolności manualne. Opony nie są lekkie. Zdejmowanie i montowanie kół przez całą zmianę w pracy może być zbyt ciężkie dla wielu osób.

Co wulkanizator robi w swojej pracy?

Miejscem usług wulkanizatorów są warsztaty samochodowe, serwisy wulkanizacyjne oraz stacje obsługi pojazdów. W miejscach tych na wulkanizatorów czeka wiele zadań. Na ogół klienci zgłaszają się do nich przy okazji okresowej wymiany opon w swoich pojazdach. Innym często wykonywanym zajęciem jest szukanie oraz łatanie dziur w oponach. Do zadań należą także pielęgnacja bieżników opon oraz wymiana bieżników.

Do wykrywania oraz usuwania mikropęknięć w gumie wulkanizatorzy wykorzystują różnorodność metod. Wśród nich wymienić można obróbkę mechaniczną w postaci szlifowania, wykorzystywanie chemii oraz zastosowanie sprężonego powietrza. Wulkanizatorzy sprawują opiekę dodatkowo nad felgami w samochodach ich posiadaczy. Reperują uszkodzenia powstałe w czasie użytkowania. Konserwują koła, czyli opony, jak również felgi. Prostują te pokrzywione z odkształceniami. Zajmują się dodatkowo odnową oraz malowaniem felg.

Do zrealizowania tych wszystkich zadań wulkanizatorzy muszą posługiwać się specjalistycznym sprzętem. Zaliczają się do niego: podnośniki samochodowe, rozmaitego typu narzędzia pneumatyczne, kompresory z agregatem czy też wyważarki do kół.

Czy ta praca się opłaca?

Tak długo, jak ludzie będą jeździli samochodami i wszystkim, co potrzebuje opon, będą potrzebni specjaliści w tym zawodzie. Chętni do korzystania z usług wulkanizatora będą zawsze. Największe dochody zawód ten przynosi w momencie wymiany opon z zimowych na letnie i odwrotnie. Kiedy natomiast przychodzą miesiące bez zapotrzebowania na wymianę opon, wulkanizatorzy mogą zarobić na przechowywaniu kół klientów i serwisowaniu pojazdów!

Autor artykułu
Marek Adamczyk
Oceń artykuł
Tagi artykułu
wulkanizacja wulkanizator opony felgi
Komentarze artykułu
0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Sprawdź, czym zajmuje się wulkanizator?
  • Data dodania:
  • 3.00
  • 0
Artykuły z tej kategorii

Brak artykułów