Czy badania sanepidowskie są płatne?

Czy badania sanepidowskie są płatne?

Data dodania:
Ocena
0.00

W czasach, w których cały świat jeszcze do niedawna żył walką z pandemią i zagrożeniem związanym z Covid-19, badania sanepidowskie to ważny element, który pozwala ograniczyć ryzyko związane z szerzeniem się różnych zagrożeń zdrowotnych. Wyniki badań sanepidowskich są szczególnie ważne w branży spożywczej i restauracyjnej. Wiele osób stojąc przed ich wykonaniem, zastanawia się, czy takie badania są płatne i kto ponosi ich koszty. W naszym artykule bliżej przyglądamy się temu zagadnieniu.

Co to są badania sanepidowskie?

Badania sanepidowskie to badania przeprowadzane przez Sanepid, czyli Państwową Inspekcję Sanitarną. Mają na celu określenie stanu zdrowia pacjenta oraz sprawdzenie potencjalnego zagrożenia jego zdrowia dla innych osób. Badania sanepidowskie dotyczą przede wszystkim chorób zakaźnych, takich jak salmonelloza, gruźlica czy kiła.

Z jakich elementów składają się badania sanepidowskie?

Sanepid w zależności od potrzeb i okoliczności może przeprowadzać różnego rodzaju badania. Najczęściej badanie sanepidowskie polega jednak na oddaniu w trzech kolejnych dniach do badania laboratoryjnego próbki kału. Badania laboratoryjne są przeprowadzane w kierunku zakażenia pałeczkami duru brzusznego, durów rzekomych A, B, C oraz zakażenia pałeczkami rodzaju Salmonella i Shigella.

Czy badania sanepidowskie są płatne?

Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz z Przychodni Medycznej MEDAN w Jarocinie:

Zgodnie z Ustawą o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, badania sanepidowskie dla obywateli Polski są bezpłatne. Oznacza to, że koszty badań pokrywa państwo. W przypadku podejrzenia wystąpienia u pacjenta jakiegoś zagrożenia zdrowotnego finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia są też koszty dalszych badań i leczenia.

Czy istnieją sytuacje, w których badania sanepidowskie są płatne?

Tak, istnieją takie sytuacje. Jeśli sami chcemy wykonać badania sanepidowskie np. ze względu na stan swojego zdrowia lub z innych powodów, wtedy będziemy musieli zapłacić za nie samodzielnie. Koszty takiego badania będą zależeć od rodzajów wykonanych badań oraz od cennika laboratorium, w którym je przeprowadzimy.

Pracownicy, jakich branż powinni wykonać badania sanepidowskie?

Wykonanie badań sanitarno-epidemiologicznych dla pracowników niektórych branż jest szczególnie wskazane. Takie zalecenia dotyczą przede wszystkim pracowników branży spożywczej i gastronomicznej, czyli osób, które mają kontakt z żywnością. Oprócz tego badania sanepidowskie powinni również wykonywać nauczyciele, pracownicy branży medycznej oraz uczniowie i studenci szkół wyższych, które kształcą w branżach tożsamych.

Autor artykułu
Marta Czarnecka
Oceń artykuł
Tagi artykułu
Badania sanepidowskie Certyfikaty sanepidowskie Kontrola sanepidowska Badanie higieniczne Inspekcja sanepidowska Badanie jakości wody Badanie jakości powietrza Badanie jakości żywności Badanie higieny pracy Choroby zakaźne
Komentarze artykułu
0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Czy badania sanepidowskie są płatne?
  • Data dodania:
  • 0.00
  • 0
Czym zajmuje się lekarz pediatra?
  • Data dodania:
  • 0.00
  • 0
Jak działa system ogrzewania pacjenta?
  • Data dodania:
  • 0.00
  • 0
Artykuły z tej kategorii
W czasach, w których cały świat jeszcze do niedawna żył walką z pandemią i zagrożeniem związanym z Covid-19, badania sanepidowskie to ważny element, który pozwala ograniczyć ryzyko związane z szerzeniem się różnych zagrożeń zdrowotnych. Wyniki badań sanepidowskich są szczególnie ważne w branży spożywczej i restauracyjnej. Wiele osób stojąc przed ich wykonaniem, zastanawia się, czy takie badania są płatne i kto ponosi ich koszty. W naszym artykule bliżej przyglądamy się temu zagadnieniu.Co to są badania sanepidowskie?Badania sanepidowskie to badania przeprowadzane przez Sanepid, czyli Państwową Inspekcję Sanitarną. Mają na celu określenie stanu zdrowia pacjenta oraz sprawdzenie potencjalnego zagrożenia jego zdrowia dla innych osób. Badania sanepidowskie dotyczą przede wszystkim chorób zakaźnych, takich jak salmonelloza, gruźlica czy kiła.Z jakich elementów składają się badania sanepidowskie?Sanepid w zależności od potrzeb i okolicznoś...