Co może świadczyć o tym, że niezbędne jest leczenie kanałowe?

Co może świadczyć o tym, że niezbędne jest leczenie kanałowe?

Data dodania:
Ocena
0.00

Leczenie kanałowe to procedura stomatologiczna, która polega na usunięciu miazgi zęba (żywej tkanki znajdującej się wewnątrz zęba) i wypełnieniu kanałów korzeniowych odpowiednim materiałem. W powszechnej opinii związane jest z dużym bólem i nieprzyjemnymi doznaniami, jednak w rzeczywistości nowoczesne metody leczenia znacznie zmniejszają dyskomfort.

Kiedy leczenie kanałowe może być konieczne?

Głównym powodem dla którego pacjenci zgłaszają się do stomatologa z podejrzeniem konieczności leczenia kanałowego jest silny ból zęba, który utrzymuje się przez dłuższy czas. Najczęściej występuje on podczas żucia lub naciskania na ząb. Ból może być również odbierany jako pulsujący lub rozlany, a nawet promieniować do innych części szczęki.

Obrzęk i zaczerwienienie dziąsła wokół zęba to kolejny objaw świadczący o konieczności leczenia kanałowego. Zwykle występują w wyniku stanu zapalnego miazgi, która jest podrażniona przez bakterie próchnicowe. Pacjent może również odczuwać tkliwość i ból w miejscu obrzęku.

Ząb, który wymaga leczenia kanałowego, może ulec zauważalnemu przebarwieniu. Zwykle przybiera on szaro-brązowy odcień, a jego powierzchnia staje się matowa. Przebarwienie może być również sygnałem martwicy miazgi – czyli śmierci żywej tkanki znajdującej się wewnątrz zęba.

Jeśli ząb jest nadwrażliwy na skrajne temperatury, może to również świadczyć o konieczności leczenia kanałowego. W przypadku uszkodzonej miazgi ból może utrzymywać się nawet po przestaniu spożywać dania lub napoje o ekstremalnej temperaturze.

Niekiedy powyższe objawy mogą świadczyć o innych problemach z jamą ustną. Może okazać się, że wystarczy inny rodzaj leczenia, np. ozonoterapia Lublin.

Podsumowując, warto na bieżąco obserwować stan swoich zębów i reagować na wszelkie objawy sugerujące konieczność leczenia kanałowego. W tym celu możesz udać się do Gabinetu Medycznego Botanik. Im wcześniej zostanie podjęta interwencja stomatologiczna, tym większe szanse na uratowanie zęba przed ekstrakcją.

Autor artykułu
Kamila Ziółkowska
Oceń artykuł
Tagi artykułu
Ból zęba Wrażliwość na ciepło i zimno Obrzęk wokół zęba Ciemnienie zęba Przebarwienia zęba Uszkodzenie zęba Zapalenie miazgi Próchnica głęboka Złamanie korony zęba Infekcja wokół zęba
Komentarze artykułu
0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Artykuły z tej kategorii
Jakie zastosowanie ma izolat białka?
Data dodania:
Czy badania sanepidowskie są płatne?
Data dodania:
Leczenie kanałowe to procedura stomatologiczna, która polega na usunięciu miazgi zęba (żywej tkanki znajdującej się wewnątrz zęba) i wypełnieniu kanałów korzeniowych odpowiednim materiałem. W powszechnej opinii związane jest z dużym bólem i nieprzyjemnymi doznaniami, jednak w rzeczywistości nowoczesne metody leczenia znacznie zmniejszają dyskomfort.Kiedy leczenie kanałowe może być konieczne?Głównym powodem dla którego pacjenci zgłaszają się do stomatologa z podejrzeniem konieczności leczenia kanałowego jest silny ból zęba, który utrzymuje się przez dłuższy czas. Najczęściej występuje on podczas żucia lub naciskania na ząb. Ból może być również odbierany jako pulsujący lub rozlany, a nawet promieniować do innych części szczęki.Obrzęk i zaczerwienienie dziąsła wokół zęba to kolejny objaw świadczący o konieczności leczenia kanałowego. Zwykle występują w wyniku stanu zapalnego miazgi, która jest podrażniona przez bakterie pró...