Aspekty prawne uprawiania survivalu w Polsce

Aspekty prawne uprawiania survivalu w Polsce

Data dodania:
Ocena
0.00

Osoby, które chciałyby odbyć szkolenie z survivalu, powinny mieć silne nerwy, mocny charakter i być w dobrej kondycji fizycznej. Coraz więcej firm organizuje treningi survivalowe w ramach szkoleń z turystyki aktywnej. Wachlarz kursów jest dość szeroki. Można np. nauczyć się kulinarnego survivalu, który koncentruje się na przygotowaniu posiłków ze składników, które można samodzielnie znaleźć w lesie lub na łąkach i polach. Technik survivalowych można nauczyć się dość szybko, nawet w przeciągu dwóch dni. Jest to z całą pewnością bardzo atrakcyjna metoda spędzania wolnego czasu, tak odmienna od wakacji w hotelu z basenem.

Czy survival to szkoła przetrwania? 

Survival, czyli inaczej szkoła przetrwania, to forma aktywności, która polega na funkcjonowaniu w środowisku naturalnym bez dostępu do podstawowych udogodnień takich jak woda i prąd. Nadzwyczaj często osoby silnie zainteresowane survivalem rezygnują także z nocowaniem pod dachem na rzecz namiotów bądź zbudowanych własnoręcznie szałasów.

Najważniejsze aspekty prawne w kontekście survivalu

Przed 21 listopada 2019 roku ustawodawca, Lasy Państwowe ograniczały przebywanie osób na ich terenach do minimum. Nocowanie w lesie oraz zajmowanie leśnego obszaru było źle widziane, a nawet nielegalne. Jednakże środowiska osób skupionych wokół survivalu oraz bushcraftu osiągnęły porozumienie z Lasami Państwowymi. Dzięki tym działaniom szara strefa została mocno ograniczona. Obecnie w całej Polsce wyznaczone są konkretne lokalizacje, w jakich legalnie można praktykować sztuki przetrwania.

Okolice Świeradowa-Zdrój na Dolnym Śląsku na survival 

Osoby zainteresowane aktywnym odpoczynkiem w lesie w formie survivalu w południowo-zachodniej części Polski powinny udać się na Dolny Śląsk i okolice zdrojowej miejscowości Świeradów-Zdrój. To tutaj znajduje się jeden z terenów przeznaczonych do uprawiania survivalu i bushcraftu. Jest to niezwykle interesująca lokalizacja dla miłośników gór, przyrody i tajemnic Dolnego Śląska.

Nadleśnictwo Lubsko w Gorzowie Wielkopolskim idealne na biwakowanie 

Jeżeli interesują Cię bardziej tereny nizinne, świetnym przykładem wykorzystania powierzchni do survivalu są okolice Gorzowa Wielkopolskiego oraz Nadleśnictwa Lubsko. Tam znajdują się miejsca, położone głównie w lasach. Charakterystyczne dla województwa lubuskiego drzewostany oraz dobra infrastruktura parkingowa. Tym szczycą się tamte okolice.

Elbląg oraz Stegna dla lubiących morskie klimaty dobre na szkołę przetrwania 

Niezwykle interesującą lokalizacją są także okolice Morza Bałtyckiego. Tam także natrafimy na atrakcyjne miejsca do uprawiania survivalu. Najwięcej terenów znajdziemy w okolicach Stegny oraz położonego bardziej na wschód Elbląga. Lasy, piasek i woda. Taki klimat przyciąga wielu. Szczególnie w okresie letnim jest to bardzo popularny kierunek do uprawiania survivalu i bushcraftu.

Ile nocy można spać w lesie na survivalowym wypadzie? 

W listopadzie 2019 roku wprowadzono rozporządzenie ułatwiające uprawianie survivalu i bushcraftu na terenach leśnych. Nowe prawo ma na celu zadowolić zarówno osoby zainteresowane tymi nowymi dziedzinami aktywności, jak i zaniepokojonych leśników. Zgłoszenie swojej obecności na danym terenie pozwoli leśnikom przekonać się, czy praktykowanie survivalu nie jest zagrożeniem dla lasu, a także innych osób w nim przebywających.

Używanie ognia w lesie, czy ścinanie gałęzi potrzebnych do budowy miejsc noclegowych, są to aspekty, które trzeba mieć na uwadze w trosce o ogólne bezpieczeństwo. Dobra wiadomość jest taka, że prawdziwego survivalowca i leśnika łączy wrażliwość na naturę i poczucie jak ważną rolę odgrywa ona w życiu człowieka. Dlatego i jedni i drudzy maja wspólny cel, co sprzyja wszelkim porozumieniom.

Autor artykułu
Karol Zalewski
Oceń artykuł
Tagi artykułu
survival bushcraft
Komentarze artykułu
1
Kazimierz Nowakowski

Wierzę, że nie każdy jest w stanie się zdecydować na taką formę spędzania czasu, ale naprawdę bardzo polecam.

0 0
Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Aspekty prawne uprawiania survivalu w Polsce
  • Data dodania:
  • 0.00
  • 1
Artykuły z tej kategorii

Brak artykułów

Osoby, które chciałyby odbyć szkolenie z survivalu, powinny mieć silne nerwy, mocny charakter i być w dobrej kondycji fizycznej. Coraz więcej firm organizuje treningi survivalowe w ramach szkoleń z turystyki aktywnej. Wachlarz kursów jest dość szeroki. Można np. nauczyć się kulinarnego survivalu, który koncentruje się na przygotowaniu posiłków ze składników, które można samodzielnie znaleźć w lesie lub na łąkach i polach. Technik survivalowych można nauczyć się dość szybko, nawet w przeciągu dwóch dni. Jest to z całą pewnością bardzo atrakcyjna metoda spędzania wolnego czasu, tak odmienna od wakacji w hotelu z basenem.Czy survival to szkoła przetrwania? Survival, czyli inaczej szkoła przetrwania, to forma aktywności, która polega na funkcjonowaniu w środowisku naturalnym bez dostępu do podstawowych udogodnień takich jak woda i prąd. Nadzwyczaj często osoby silnie zainteresowane survivalem rezygnują także z nocowaniem pod dachem na rz...