4 sytuacje, kiedy warto wykonać kontrolne badanie USG

4 sytuacje, kiedy warto wykonać kontrolne badanie USG

Data dodania:
Ocena
0.00

Badania obrazowe to taki rodzaj badań, do których nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań. USG to właśnie jedno z nich. Jest szybkie, bezbolesne, bezinwazyjne i co najważniejsze, pozwala wykryć bardzo wiele chorób już na wczesnym ich etapie. O tym jak nieocenione jest to narzędzie diagnostyczne, dowiesz się z poniższego artykułu. Koniecznie zapoznaj się z naszą lekturą także wówczas, gdy nie wiesz, jak do takiego badania się przygotować. 

Kiedy wykonuje się badanie USG? 

Badanie ultrasonograficzne zaliczamy do grupy badań obrazowych. Jest bardzo powszechne i stosowane w rutynowej praktyce przez lekarzy już od 50 lat. Głowica USG wytwarza fale ultradźwiękowe, które są absorbowane w komórki. W tym momencie na ekranie USG pojawia się widok, na ogół czarno-biały. Całe badanie jest zupełnie bezbolesne i co najważniejsze niegroźne. Poza tymi wymienionymi zastosowaniami USG wykorzystuje się jako wsparcie podczas biopsji jak również w trakcie innych zabiegów.

Zalecenia wykonania USG brzucha 

USG jamy brzusznej jest jednym z najczęściej wykonywanych tego typu badań. Jest tak, ponieważ w brzuchu jest dużo różnych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania narządów. Dla odpowiedniego funkcjonowania organizmu bardzo istotne jest zachowanie żołądka, wątroby, nerek i jelit w dobrej kondycji. W trakcie badania monitoruje się działanie, rozmiar oraz strukturę badanych organów, dlatego jest ono niezbędne w profilaktyce wszelkiego typów chorób.

Przygotowanie do badania USG jamy brzusznej nie jest trudne, ponieważ należy nie spożywać posiłków przez 6 do 12 godzin do momentu badania, w zależności od typu badań USG i zaleceń lekarza.

Częściej badać powinny się głównie starsze osoby. Badania kontrolne robi się od około 20 roku życia i powtarza co 3 lub 5 lat. Od 50 roku życia USG powinno się wykonać co najmniej raz w roku. Jeśli mamy problem z jakimś schorzeniem w jamie brzusznej, to z pewnością specjalista zleci wykonanie USG, ale także w przypadku gdy nic nam nie dolega, to warto mimo wszystko badać się profilaktycznie.

Zalecenia wykonania USG kobiecych piersi 

Mammografia i cytologia to dość istotne badania dla kobiet, ponieważ są najważniejszym elementem profilaktyki antynowotworowej. USG piersi jest też bardzo ważne, dlatego, że jest często robionym badaniem przez kobiety, na ogół młodsze. USG jest przeważnie zalecane dla kobiet z biustem niewielkiego rozmiaru, który ciężko byłoby zbadać za pomocą mammografu. Badanie nie potrzebuje skomplikowanego przygotowania, chociaż jeśli jest taka możliwość, to zaleca się przeprowadzenie go w pierwszej części cyklu, ze względu na małą czułość piersi.

W przypadku kobiet, u których w rodzinie był nowotwór piersi, badanie powinno być pierwszy raz zrobione w wieku 20 lat oraz powtarzane, przynajmniej co pół roku. Gdy tego typu obciążenie nie występuje, diagnostykę piersi można przeprowadzać raz na dwa lata.

Z kolei badanie ginekologiczne należy wykonywać minimum co dwa lata. Tutaj trzeba dodać, że podczas jednej wizyty można wykonać zarówno cytologię, jak i badania USG. Po ukończeniu pięćdziesięciu lat kobiety powinny umawiać się na badania raz na rok.

Zalecenia wykonania USG tarczycy

USG tarczycy to jedno z bardzo często wykonywanych bezbolesnych i bezinwazyjnych badań diagnostycznych gruczołu tarczowego. Badanie to wykorzystuje się w diagnostyce chorób tarczycy. Dzięki zastosowaniu ultrasonografii lekarz uzyskuje o gruczole takie informacje jak: wielkość, objętość, jednorodność, charakterystykę miąższu, a także obecność ognisk, które odróżniają się od zdrowego organu. 

USG tarczycy wykonuje się u pacjentów, u których zachodzi podejrzenie chorób tarczycy, związanych ze zmianami o charakterze torbieli, czy też guzków. USG pomaga także wykryć stany zapalne. Decyzja o przeprowadzeniu takiego badania podejmowana jest zazwyczaj w odpowiedzi na badania laboratoryjne, które mogą sugerować nieprawidłowości w funkcjonowaniu tarczycy. 

Autor artykułu
Ambroży Szewczyk
Oceń artykuł
Tagi artykułu
badanie ultrasonograficzne badanie usg badania profilaktyczne fale ultradźwiękowe cytologia mammografia hormon TSH hormon tarczycy badania tarczycy
Komentarze artykułu
0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Jakie są najczęstsze wady zgryzu?
  • Data dodania:
  • 0.00
  • 0
Ortezy kończyn dolnych - rodzaje
  • Data dodania:
  • 0.00
  • 0
Jak diagnozuje się wady serca?
  • Data dodania:
  • 0.00
  • 0
Artykuły z tej kategorii
Jakie zastosowanie ma izolat białka?
Data dodania:
Implantacja Esperalu we Wrocławiu
Data dodania:
Badania obrazowe to taki rodzaj badań, do których nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań. USG to właśnie jedno z nich. Jest szybkie, bezbolesne, bezinwazyjne i co najważniejsze, pozwala wykryć bardzo wiele chorób już na wczesnym ich etapie. O tym jak nieocenione jest to narzędzie diagnostyczne, dowiesz się z poniższego artykułu. Koniecznie zapoznaj się z naszą lekturą także wówczas, gdy nie wiesz, jak do takiego badania się przygotować. Kiedy wykonuje się badanie USG? Badanie ultrasonograficzne zaliczamy do grupy badań obrazowych. Jest bardzo powszechne i stosowane w rutynowej praktyce przez lekarzy już od 50 lat. Głowica USG wytwarza fale ultradźwiękowe, które są absorbowane w komórki. W tym momencie na ekranie USG pojawia się widok, na ogół czarno-biały. Całe badanie jest zupełnie bezbolesne i co najważniejsze niegroźne. Poza tymi wymienionymi zastosowaniami USG wykorzystuje się jako wsparcie podczas biopsji jak również ...